Türkiye’nin Sevgi Sözcükleri

Herkesin sevgisini gösterme şekli farklı, sevdiğine seslenme şekli de. Türkiye’de en çok kullanılan sevgi sözcüklerini merak eden Hürriyet Aile bir anket düzenledi, galip %25 oranla ‘aşkım’ çıktı.

22 Şubat '12

Sevgiliniz, eşiniz ya da anne, baba ve arkadaşlarınız… Hayatımızdaki kişilere isimleriyle hitap ettiğimiz durumlar oldukça nadir. Bu duruma artık o kadar alıştık ki birine ancak kızdığımız zamanlarda adıyla seslenir olduk. Peki, konu sevgi sözcükleri olunca sevgilimiz/eşimiz yani hayatımızdaki özel insana nasıl hitap ediyoruz. 14 Şubat’ın aşk kokan havasından yola çıkan Hürriyet Aile düzenlediği anketle bu soruya cevap veriyor.

İşte o anketin sonuçları:

2012-02/asksonuc.png

Sonuçlar aslında hiç de şaşırtıcı değil. İlk üçü ‘aşkım, canım ve hayatım’ paylaşıyor. Ancak listede biraz daha aşağıya gittikçe cevaplar şaşırtmaya başlıyor. Canikom, cicim gibi sözcükler genellikle %1’lik oranla sonlarda yer alıyor.

Ancak diğer başlığı altında toplanan ve %18’lik orana sahip olan yanıtlar bir hayli ilginç. Kokiş, benim, merinosum, kocişkom bunlardan sadece bir kaçı.

Adına ne derseniz diyin, her sevgi sözcüğü size özel ve anlamlıdır. Peki, siz sevdiğinize nasıl sesleniyorsunuz?

Yorum yap