Nedir Bu Pilates Dedikleri

Faydaları saymakla bitmiyor. Gözümüzün önünde pek çok ünlü isim var formunu pilatesle koruduğunu söyleyen. Salonda aletle de çalışabilirsiniz, matın üzerinde daha hafif de takılabilirsiniz, top kullanabilir ya da lastik yardımıyla esnekliğinizi artırabilirsiniz.

22 Haziran '12 Haber: Kıvanç Ergun

Peki nedir pilates? Neden bir anda bu kadar popüler hale geliverdi?

1930'lardan beri kullanılan bu egzersiz türünün değeri nedense yıllar sonra anlaşılmış. Yaratıcısı Joseph Pilates. Çocukluğunda geçirdiği bir takım rahatsızlıklar nedeniyle vücut direnci azalan ve gittikçe güçsüzleşmeye başlayan Pilates, tamamen kendi vücut ağırlığını kullanarak yattığı yerde güçlenip, direnç kazanabileceğini farketmiş ve bugün hala yapılan hareketler dizgesi çıkmış ortaya. Savaşta sakatlanan askerleri güçlendirmek için de kullanılmış ve çok başarılı sonuçlara ulaşılmış zamanında.

Özellikle fizik tedavi uzmanları tarafından tercih edilen pilatesi bilinçli yapanların asıl amacı kilo vermekten çok, vücut direncini korumak, kondüsyonu artırarak kardiyovasküler kapasiteyi mümkün olduğunca geliştirmek ve vücut koordinasyonunu sağlamaktır. Bir takım sakatlıkları bulunan, yüksek tansiyon nedeniyle yorucu antrenmanlar yapamayanlar için ideal bir egzersiz türü olduğunu söyleyebiliriz.

Hareketlerin çok sayıda tekrar edilmesi yerine, doğru ve kontrollü bir şekilde yapılmasının tercih edildiği pilateste, zihinsel ve fiziksel sağlık bir bütün olarak ele alınır. Pilates sayesinde kazanılan dengeli duruş, vücut postürünün düzelmesine, kasların uzamasına ve günü bilgisayar başında geçenlerin yakından bildiği boyun/sırt ağrılarını minimalize edilmesin yarar. Ayrıca doğru nefes almayı öğrenmek de ekstra bir rahatlık sağlayacaktır. Her ne kadar asal amaç kilolar olmasa da vücudun şekillenip, hoş bir görüntüye kavuştuğunu da eklemeden geçmeyelim.

Pilates metodunda kişinin sürekli kontrollü olması, zihin yoluyla bedenini doğru yönlendirmesi esastır. Bu yüzden de metod 'Contrology' adıyla anılır.

2012-06/pilates_nedir_02.jpg

Zaten spora aşina biriyseniz ve egzersiz yaparken nasıl davranacağınızı biliyor, vücudunuzdan gelen tepkileri anlayabiliyorsanız kendi başınıza çalışabilirsinz. Çeşit çeşit program var televizyonda, piyasada da cd'ler, dvd'ler. Onlardan birini edinebilir ve seviyenize göre çalışmaya başlayabilirsiniz. İlk defa yapacaksanız da işinin ehli bir kişiden yardım almanızı öneririz.

Biliyoruz; zaman yok, yer yok, motivasyon yok, bahaneler çok hem de pek çok. Sadece bir mat gerekiyor, bir de vücudunuzun sığabileceği kadar bir alan. Zaman zaman hareketler konusunda ipuçları veriyor olacağız. Size de bir tek karar verip, başlamak kalıyor.

w-not: Her ne kadar pilatesin boyu uzattığı söylense de bu aslında doğru değildir. Sadece vücudun duruşu düzeldiği için kişi daha dik durmakta ve bu nedenle boyu 1-2 cm uzamış gibi gözükmektedir ki o aslında olması gerekendir.

Yorum yap