Öksürük Kesen Öneriler

Çocukların başladı mı bitmeyen öksürükleri için her duyduğumuz öneriye kulak kabartıyoruz değil mi ? Birkaç öneri de bizden gelsin o zaman.

27 Kasım '12 Uzman: Bengü Ergüç Güray

Hepsi doğadan ve yalnızca çocuklar değil, büyükler de faydalansın diye. Şifa olsun şimdiden.

Öksürüğü Kesmek, Boğazı Yumuşatmak İçin

Bal, zencefil ve limon üçlüsü  kış ayının üç silahşoru gibidir. Dilerseniz bir tatlı kaşığı bala limon damlatıp verin ve çocuğunuzun boğazındaki gıcığı alsın, dilerseniz de bir tatlı kaşığı toz zencefille aynı miktarda balı karıştırıp macun gibi yapın, yedirin. Bu macun, gribal başlangıçlarda boğazı kızıştırıp şifa olacaktır. Zencefilin biraz acı olabileceğini hemen hatırlatmak isteriz bu aşamada.  

Evde Öksürük Şurubu Hazırlamaya Ne Dersiniz?

Bir limon şurubu tarifi var ki kaşık kaşık da, sıcak su ya da ılık süt ile karıştırılıp içecek gibi de tüketilebilir. Öksürmeseler bile serin sabahlarda çocuklara içirmek önceden önlem almak anlamını taşıyacaktır. 

2012-11/ksürük.jpg

Malzemeler 

1 orta boy kavanoz

Kavanozun yarısını dolduracak kadar taze zencefil

1 Limon 

Üstünü kapatacak kadar bal

Hazırlanışı 

Taze zencefili kabuğunu soyup jülyen doğrayın, limonu ince dilimleyip üstüne koyun. Bal ile kavanozun tamamını doldurun. Buzdolabında üç aya kadar muhafaza edebilirsiniz.  

Bitki Çaylarının Faydaları

Bitki çaylarını da mutfağınızdan eksik etmeyin ve poşet kullanmak yerine mümkünse güvendiğiniz bir aktardan açık halde, taneli olarak alın. Ihlamur, çubuk tarçın, elma kabuğu ve zencefil harika bir karışım olabilir. Soyduğunuz elmaların kabuğunu bir tepsiye serip kurutabilir ve zamanı gelince kullanabilirsiniz . Elbette elmayı kabuğuyla birlikte dilimleyerek çaya eklemek de mümkün. 

Bu çayın içine katacağınız kuru kayısı da hem lezzetini artırır, hem de o içecekten alacağınız faydayı. 

İçindeki tarçın ve meyvaların tatlandırıcı etkisi olduğundan şeker ilave edilmeden içilebilir. 

"İlle de eklemek isterim." derseniz bal ekleyin, şifa verir.

Vicks Mucizesi 

Son öneri hepimizin bildiği doğal bir merhem olan vicks ile ilgili. Ayak altına sürülüp, üzerine ince pamuklu bir çorap giyilip de uykuya geçilirse, viksin ferahlığı boğaza kadar vurur, daha huzurlu ve öksürüksüz bir uyku sağlar.

Bizzat hem çocuklarımda, hem kendimde denedim; çok işe yarıyor.

Hastalıklardan uzak, sağlıklı günler dileriz...

Sözlük: Jülyen

Yorum yap