Annelere Kreş Yardımı Geliyor

Çocuğu kreşe giden kadınlara, çalışıyor olmaları koşuluyla maddi destek yapılması gündemde.

23 Temmuz '12 Haber: Kıvanç Ergun

Evde oturan kadın sayısının 12.2 milyona ulaştığının açıklanmasıyla birlikte konuyla ilgili pojelerine hız kazandıran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadınların yeniden iş hayatına dönmesini sağlayacak bir dizi çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor.

Yürürlüğe girmesi planlanan yasaya göre 0-5 yaş arası çocukları kreşe giden annelere 300 TL’lik bir yardım yapılması öngörülüyor. Ancak bu yardımın alınabilmesi için annenin maaşının çocuk başına %15’lik bir kesintiye uğrayabileceği de rivayetler arasında. O halde yapılacak olan, ‘yardım’ statüsünden çıkar.

%15 katkı payını neye göre belirledikleri ayrı bir tartışma konusu tabii. Bir kadın genel müdür iken, diğeri hizmetli olarak sigortalı ise bu arada dağlar kadar bir maaş farkı olduğu anlamına gelir.

2012-07/kreş 06-1343050606.jpg

AÇEV, KAGİDER, TÜSİAD VE Dünya Bankası’nın destekleriyle hayata geçirilecek olan projeye çalışan her kadın başvurabilecek. Kreş yardımı almak isteyenlerin Soybis sistemi ile değerlendirileceğini açıklayan yetkililer, maddi yardımların gelir düzeyine göre verileceğini de sözlerine ekliyorlar.

w-not: İyi bir proje gibi gözükse de, bu sadece küçük çocuğu olanları içeriyor. 4+4+4 sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte işten ayrılmak zorunda kalan kadınlar için nasıl bir çözüm bulunacağını daha çok merak ediyoruz.

Yorum yap