Kışlıkları Kaldırma Zamanı

Mevsimler değişirken sadece havada, doğada ya da kendimizde değişiklikler görmüyoruz. Şimdi, ısınan havayla birlikte kabanlarımıza, yünlü kıyafetlerimize, çizmelerimize veda zamanı.

19 Mart '12

Yazdan kışa ve kıştan yaza girerken olmak üzere, yılda iki kez gardırobumuzu tamamen boşlatıp, mevsime göre yeniden düzenliyoruz. Ancak birçoğumuz, tüm yazlık ve kışlık kıyafetlerini kaldırmaya gerek kalmadan bir arada tutabileceği bir giyinme odasına ya da devasa bir gardıroba sahip değil. Durum böyle olunca hurçlar ya da valizler giriyor devreye, bir önceki mevsimin giysilerini saklamak için. Peki, havaların ısınmaya başladığı, artık kabana, çizmeye ihtiyacımızın olmadığı bu günlerde, baharlık ve yazlıklarımıza yer açmak için, kışlıklarımızı kaldırırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, önümüzdeki kış, kıyafetlerinizi yaz başında bıraktığınız gibi bulmanın püf noktaları:

Kıyafetlerinizi temizleyin: Bu belki de yazlık-kışlık yaparken uyulması gereken en önemli kural. ‘Nasılsa bir kez giydim’ demeden, kaldırmadan önce tüm kıyafetlerinizi yıkayın. Kuru temizleme yapılması gerekenleri, temizlettirmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın, güveler giysilerin üzerindeki yağları sever. Bir kez bile giymiş olsanız, temizlemeden kaldırdığınız her kıyafet güveler için güzel bir yuva olabilir.

Plastik değil kumaş kılıf kullanın: Plastik giysi kılıfları, giysilerinizin hava almasını engeller. Bu nedenle kumaş kılıflar en sağlıklı seçim olacaktır. Ayrıca kuru temizlemeden aldığınız kıyafetleri, olduğu gibi size verilen poşet içinde saklamayın. Eğer kumaş poşet kullanmaktan yana değilseniz, plastik kılıfın bir tarafını mutlaka açık bırakın ki giysileriniz hava alsın.

Rutubetsiz yerde saklayın: Giysilerinizi kaldırdığınız hurç ya da valizleri koymak için rutubetsiz bir yer seçin. Su ve duvar nemi almayacak bir yer giysileriniz için çok daha güvenli olacaktır.

Açık renk giysilerinizi kumaş kılıflarda saklayın: Plastik kılıflar özellikle açık renk kıyafetlerinizin sararmasına neden olacaktır. Bu yüzden açık renk ve narin giysileriniz için kumaş poşetleri tercih edin.

Triko ve yünlerinizi katlayarak saklayın: Askıya asılan triko ve yünler, bir dahaki kışı beklerken sarkma yapar. Bu nedenle yün ve trikolarınızı asarak değil, katlayarak saklayın.

Kumaş askı kullanın: Asarak saklamanız gereken kıyafetler için plastik değil, kumaş askılar kullanın. Böylece giysilerinizde askı izi olmayacaktır.

Derilerinizi nemsiz ortamda, kumaş kılıflarda saklayın: İyice temizlediğiniz deri mont, çanta, ayakkabı ve çizmelerinizi kumaş kılıflarda ve nemsiz ortamda saklayın. Özellikle ayakkabı ve çizmelerinizi kaldırırken dikkat etmeniz gereken nokta; ıslak bezle temizlediğiniz ayakkabılarınızın kaldırmadan önce iyice kuruduğundan emin olmak.

Naftalin ve sandal ağacı kullanın: Güve kovucu diyince aklımıza ilk gelen şey naftalin. Ancak kokusundan hoşlanmıyorsanız sandal ağacını deneyebilirsiniz. Aktarlarda bulabileceğiniz sandal ağacı, naftalinle aynı görevi görerek, güveleri giysilerinizden uzak tutacaktır.

Yaza bir adım daha yaklaştık. Artık kalın kabanlara, yünlü kazaklara, çizmelere ve botlara veda etme zamanı. Ancak onlarla çok da uzak olmayan bir gelecekte tekrar bir araya geleceğimizi düşünürsek, iyi vedalaşmakta fayda var.

Yorum yap