Boşnak Mantısı

İş yemek olunca ve Boşnaklardan bahsedilince aklımıza hemen börek geliyor, değil mi? Bir de mantıları var ki bir yeseniz onu da unutmayacağınıza eminiz.

27 Ağustos '12 Haber: Fidan Ceylan Fotoğraf: Fidan Ceylan

Boşnak mantısı, Boşnakların börekleri kadar ün yapmış bir diğer hamur işidir. Klasik mantıdan oldukça farklıdır. Suda haşlanmaz, fırında pişirilir fakat servis sırasında klasik mantıda olduğu gibi sarmısaklı yoğurt ile ikram edilir. Bazı yerlerde de fırından çıktıktan sonra üzerine et suyu dökülür ve su çekilene kadar üstü kapalı olarak bekletilir.

2012-08/boşnak_mantısı_01.JPG

Hamuru İçin

4 kupa un

1 tatlı kaşığı tuz

2 yemek kaşığı sıvı yağ

Ilık su

İç Harcı İçin

½ kilo kıyma

3 adet kuru soğan

Tuz

Karabiber

2012-08/boşnak_mantısı__02.JPG

Sosu İçin

Yoğurt

Sarmısak

Tuz

2012-08/boşnak mantısı 03-1346051544.JPG

Harç için kuru soğanları küçük küçük doğruyoruz ya da rondodan geçiriyoruz. Kıymaya ekleyip tuz ve karabiber katıp yoğuruyoruz. Hamur için un, tuz ve sıvı yağı derin bir kaba koyup, ılık su ile kulak memesi kıvamına gelinceye dek yoğuruyoruz. Hamuru 10 adet bezeye ayırıyoruz. Her bir bezeyi servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz ve aralarına sıvı yağı sürüp üst üste koyuyoruz. Açtığımız ve üst üste koyduğumuz hamurları elimizle çekerek orta kalınlıkta olacak şekilde inceltiyoruz. ( Hamurun kıymayı belli etmeyecek kalınlıkta olması gerekiyor.) İncelttiğimiz hamuru 5’er cm’lik kareler halinde kesiyoruz. Her bir karenin ortasına kıyma koyup bohça şeklinde katlıyoruz ve kat yerleri aşağıya gelecek şekilde tepsiye diziyoruz. Bu işlem bittikten sonra üstlerine tekrar sıvı yağı sürüp 200 dereceye ayarlanmış fırında kızarıncaya dek pişiriyoruz. Sarmısaklı yoğurt ile servis ediyoruz.

Yorum yap