Hamilelikte Karına Darbe Almak

Hamile kadınlara şöyle bir bakın, genelde koruma içgüdüsüyle elleri sürekli karınlarında gezerler. Hamilelikte düşmekten ya da karna darbe almaktan korkarlar. Peki, hamile bir kadın karnına darbe aldığında bebeği zarar görür mü?

06 Eylül '12 Haber: Nazlıhan Şevik

Bebekler annelerinin karnında sizin düşündüğünüzden çok daha rahat ve çok daha korunaklıdırlar. Annenin rahmi tamamiyle bir kas tabakasından oluşur, pelvis kemikleri yani leğen kemikleri, cildi, yağ dokuları ve karın kasları tahmin edilenden çok daha güçlüdür ve bebeği dış etkenlere karşı koruyabilecek kapasitededir. Bebeğin plasentada yaşadığı sıvı yani amniyos mayinin görevi ise zaten bebeğe korunaklı bir dünyada yaşam olanağı sunmaktır. Bebeğin anne karnında rahat hareket etmesini sağlarken onu dış dünyadan gelebilecek darbelere, enfeksiyonlara karşı korur.

Anne karnına gelen darbeler için amniyos sıvısı tıpkı bir hava yastığı şeklindedir ve bebeğe zarar gelmesini engeller. Elbette darbenin şiddetine veya hamileliğin haftasına göre risk yaratacak durumlar da olabilir. Veya hamilelikte özellikle yüzüstü düşmek karın içinde rahme doğru bir baskı oluşturabilir.  Böyle bir kaza durumu yaşandığında en riskli dönem ilk 24 saattir.  Bu tip kazalarda karna alınan darbe fazlaysa en büyük tehlike plasentanın rahim duvarından ayrılması olabilir. Çünkü bu bebeğin beslenememesine ve hayatını kaybetmesine yol açabilir.

Böyle bir durum yaşanırsa anne adayının mutlaka doktora başvurması ve en az 24 saat müşahede altına alınması gerekmektedir.

Burada yazılanlar, uzman görüşü içermediği gibi, tıbbi tavsiye olarak da ele alınmamalı, özellikle sağlıkla ilgili konular emsal teşkil etmemelidir. Lütfen keyfinizi kaçıran herhangi bir rahatsızlık hissetmeniz durumunda en yakın sağlık kuruluşuna veya sürekli gittiğiniz doktora başvurunuz.

Yorum yap