Gıda Katkı Maddesi Nedir, Zararları Nelerdir?

Günümüz şartlarında her gıdanın hazırını, kolayını bulabiliyoruz ama çocuklarımızla birlikte yediğimiz gıda maddelerinin içine neler konduğunu biliyor muyuz?

30 Ağustos '12 Haber: Nazlıhan Şevik

Gıdalara kalitenin korunması, kıvamlı olması ve raf ömrünün uzatılması gibi amaçlarla konulan maddelere gıda katkı maddesi deniyor. Gıda ürünlerine eklenen bu katkı maddelerinin lezzeti arttırmak ve renk açısından hoş görünmesini  sağlamak gibi özellikleri de var.

Fakat herhangi bir maddenin gıda katkısı olarak kullanılması için mutlaka gerekli izinlerin alınması ve izinler için de bu ürünlerin belli şartlara uyması gerekiyor.

Mesela kullanılacak ürünün tüketici açısından veya teknolojik açıdan bir gerekliliğnin olması, sağlık açısından zararsızlığının kanıtlanması ve içerisine katıldığı gıdadaki miktarını ölçümlemek için bir analiz sistemine tabi tutulması gerekiyor.

2012-08/gida-katki-ic.jpg

Kendimiz ve elbette çocuklarımız için en önemli nokta ise sağlık açısından zararının bulunup bulunmadığı… Zararlarının tespiti  toksikolojik araştırmalar sonucu öğreniliyor.

Aslında bu şekilde düşünüldüğünde izin alınmadan bir ürünün piyasaya sürülmesi mümkün görünmemekte fakat katkı maddesinin doz konusu burada en çok dikkat edilmesi gereken husus. Çünkü gıda ürünlerini insan sağlığını düşünmeden üreten firmaların en çok başvurduğu sahtekarlık yolu katkı maddelerinin doz aşımı. Bu firmalar sağlıksız, bozuk, karışık ürünleri piyasaya sürmek için katkı maddelerini çok yoğun olarak kullanıyorlar.

Bu yüzden alacağınız ürünlerin Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği’ne uygun ve bu yönde bilgi veren etiketler taşıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Yorum yap