Çalışan Hamile Haklarını Biliyor musunuz?

Çalışan anne adayları, hamileliğiniz süresince devletin size sağladığı hamile haklarınızı biliyor musunuz? Hamileler, yeni doğurmuş anneler ve emziren kadınlar Anayasa tarafından birçok kanuni haklarla korunmaktadırlar.

04 Eylül '12 Haber: Nazlıhan Şevik

Bu haklar nelerdir, hamileler hangi ortamlarda çalıştırılmamalıdır, çalışma düzenlemesi nasıl yapılır ve çalışan hamilelerin merak ettiği her şeyi  w-world olarak sizin için araştırdık.

Çalışan hamileler çalıştıkları şirketten yasal haklarını talep edebilmek ve doğum izinlerini alabilmek için öncelikle herhangi bir sağlık kuruluşundan, hamile olduklarına dair belgeyi alıp işyerlerine iletmekle yükümlüdürler.

  • Bu belgeyi işyerlerine veren hamileler günde yasal olarak 7,5 saatten fazla çalıştırılamazlar.

  • Mesai konusunda  hamileler istemedikleri sürece fazla mesaide veya gece çalışmalarında çalıştırılamazlar.

  • Sağlık durumu kritik olan hamileler doktorlarından alacakları rapor ile mesai saatlerinde yeni bir düzenleme isteyebilirler.

  • Çalışan hamileler periyodik doktor kontrollerine gitmek için işverene bilgi verdikten sonra bu kontrollere mesai saatleri içinde gidebilirler. Bu hak için ücretli izin alabilirler.

  • Hamile çalışanlar uzun süre ayakta kalınan ya da uzun süre oturulan bir iş yapıyorsa çalışma koşullarında yeni bir düzenleme isteyebilirler.  Arada mola ve istirahat talep ettiklerinde bu koşullar işveren tarafından sağlanmalıdır.

2012-09/calisan-hamile-ic.jpg

  • 80 desibelden yüksek gürültülü çalışma ortamlarından uzak tutulmalıdır. Çok sıcak, çok soğuk ya da yüksek basınç alanlarında da çalışmaları sakıncalıdır. Diğer çalışanlarla yakın mesafede olmalıdırlar. Kendilerinin ve bebeklerinin sağlığını riske atacak kadar yük taşımaları yasaktır.  Hamilelerin radyoaktif veya toksik madde içeren ortamlarda çalıştırılmaları da yasaktır.

  • Her hamilenin doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 olmak üzere 16 hafta doğum izni hakları vardır. Çoğul gebeliklerde bu 10 + 8 şeklindedir.

  • Bunların dışında doğum izni kullandığı sürede geçici iş göremezlik ödeneği alma hakkına sahiptir.

  • Doğumdan sonra ise annenin emzirme izni ve emzirme ödeneği (süt parası ) alma hakkına vardır.

Çalışan hamilenin işyerinde bu yasal koşullar uygulanmıyorsa hamile gerekli düzenlemelerin yapılması için işverene yazılı olarak taleplerini belirtebilir. İşveren bu yasal şartları yerine getirmezse o zaman hamile çalışan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na veya ona bağlı bölge müdürlüklerine başvurabilir. Bu tip durumlarda iş akdinin tazminatlı olarak feshini sağlayabilir.

Yorum yap