Bebek Kabız Olunca Ne Yapmalı

Bebekler ve çocukların yaşadığı kronik kabızlık, hem onların hem de annelerin kabusu oluyor.

02 Temmuz '12 Haber: Nazlıhan Şevik

Çocuğunuzun mide ve bağırsak sisteminde baş gösteren bu sorun günlerce çekilen karın ağrısı, beslenememe ve huzursuzlukla sonuçlanıyor. Peki, ne yapmalı? Geleneksel yöntemler ne ölçüde kabızlığa çare oluyor, uzmanların önerileri neler?

Bu tip durumlarda ebeveynlerin uygulayabileceği metotlar şunlar:

Masaj: Bebeğe hafif hafif masaj uygulayabilirsiniz. Sırtını saat istikametinde sağdan sola doğru küçük hareketlerle ovmak ona çok iyi gelecektir.

Egzersiz yaptırın:  Karın içi basıncı arttırmak için bacaklarını karna doğru bastırıp çekerek ufak egzersizler yaptırabilirsiniz.

Poposunu yağlayın: Halk arasında en çok uygulanan yöntemlerden biri de bebeğin poposuna zeytinyağı sürmek. Evet, yağlamak güzel bir çözüm ama uzmanlar zeytinyağından ziyade gliserin veya vazelin sürmeyi öneriyorlar. Sonuçta önemli olan zararsız bir yağ sürerek o bölgeyi yumuşatmak fakat dıştan sürmek de çok işe yaramıyor. Kulak pamuğu çubuğuyla 1 cm kadar içeri doğru sürmek kabızlığın giderilmesine fayda sağlıyor.

Ilık suda oturma banyosu: Bebeğinizi yıkarken ılık suda 15-20 dk oturtarak kaslarının gevşemesini sağlayabilirsiniz.

Genetik yatkınlık, çok miktarda süt içmek, ilaç kullanmak ve büyük çocuklarda yanlış beslenme en genel nedenleri arasında sayılırken, kabızlığın vücudun başka bir yerindeki rahatsızlıklardan da kaynaklanabileceğini unutmamak lazım. Bebeklerde sık görülmese bile kabızlık tiroit hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Yenidoğan bebeklerin ilk 24 saat içerisinde kaka yapmış olması gerekmektedir. Yapamaması bağırsakta sinir liflerinin gelişmediğine işaret olabilir. 

Kabızlığın yaşanmaması ve ileride farklı rahatsızlıklarla sonuçlanmaması için ise düzenli beslenme, lifli gıdalar ve bol su tüketme hem çocuklar hem de yetişkinler için büyük önem taşımaktadır.

Yorum yap